ve školním roce 2017/2018 již proběhlo...
.

MAT-škola v zahradě - Už je za námi i poslední akce tohoto školního roku. Počasí nás sice zlobilo, ale stanování nám nepřekazilo. Během třídenní matematické školy v zahradě žáci zjistili, že matematika je opravdu všude kolem nás. Našli jsme ji v různých společenských a stolních hrách, pohádkách a díky přístupu a metodám profesora Hejného poznali, že učení může být vážně zábava. Zpestřením bylo převádění jednotek při vaření tříchodové večeře. Malí kuchtíci zvládli kuskus se zeleninou, rizoto s kuřecím masem a boloňské špagety. Co si navařili, to si také snědli a moc si pochutnali. Užili jsme si prima dny, na které budeme dlouho vzpomínat. Tady zspodoli.rajce.idnes.cz/2017_2018_-_MAT-skola_v_zahrade/ se podívejte, jak jsme se měli.

ČERVEN V ŠD - S družinou jsme hodně času v červnu trávili venku. Hráli jsme pohybové hry, chodili na procházky, na hřiště a školní zahradu. Hledali jsme rozdíly, hráli různé stolní hry, vytvářeli dopravní prostředky z papíru, skládali po slepu ze stavebnice SEVA panáčky, povídali si o nebezpečích, která nám hrozí o prázdninách a jak jim předcházet a také jsme venku kreslili chodníkovými křídami. Na fotografiích z našich činností uvidíte více. Slavili jsme poslední pastelkový svátek - Svátek míče a dočetli knihu Ztraceni v rudolfinské Praze, takže víme, jak to dopadlo s Klárkou a Vojtou. Své pastelky, které jsme nasbírali během celého školního roku, jsme vyměnili za dárky v pastelkovém obchodě. A už se všichni těšíme na prázdniny. Tak AHOJ v září. foto zde zspodoli.rajce.idnes.cz/2017_2018_-_Cerven_v_SD/

Výlet do Zruče nad Sázavou - 6. 6. 2018 - Dnešní výprava za poznáním odstartovala na vlakovém nádraží v Čáslavi. Přivstat si museli nejen žáci, paní učitelky a asistentky, ale také čtveřice rodinných příslušníků. Ranní cesta přes Světlou nad Sázavou přinesla spoustu vlakových zážitků, největším ale bez pochyb byla absolutní tma ve dvou tunelech, kterou zajistil pan šprýmař průvodčí. Po výstupu ve Zruči nad Sázavou zamířily naše kroky na dopravní hřiště se šlapacími vozítky. Dopravnímu značení se nepodařilo zabránit karambolům, ale všichni motoristé si "silniční řádění" patřičně užili. Na své si také přišli milovníci houpaček, prolézaček, kolotočů a lanovek. Opakovaná návštěva obrovského dětského hřiště měla opravdu velký úspěch a zajisté také proto, že zde byla i možnost utratit nějaké to kapesné :)

Nezapomněli jsme asi na adrenalinový zážitek v podobě výstupu na rozhlednu Babka. Nejeden žák i dospělák překonal svůj strach a vystoupal po 130 roštových schodech na vyhlídkovou plošinu umístěnou 24 m nad zemí. Pohled do krajiny stál ale určitě za to. Zpáteční cesta přes Kutnou Horu rychle utekla a ani malé zpoždění vlaku neubralo nic ze spokojených tváří malých výletníků. Všem zúčastněným děkuji za krásně prožitý den. SŠ

fotografie najdete na zspodoli.rajce.idnes.cz/2017_2018_-_Vylet_do_Zruce_nad_Sazavou/

KVĚTEN V ŠD - V květnu nám počasí přálo, proto jsme řadu dní trávili s dětmi venku - na procházkách, dětském hřišti s prolézačkami nebo na školním hřišti při hraní různých her. Je tu s námi na praxi Míša, která nás naučila nové hry a ráda si je s námi také zahrála. Celý měsíc jsme měli téma "Krásy přírody" - povídali jsme si o její ochraně, o třídění odpadů, o jejich dalším zpracování - sami jsme z odpadu tvořili např. zvířátka z víček, chobotnice z vršků PET lahví nebo portrét z obrázků zeleniny, ovoce a pečiva inspirovaný obrazem Rudolfa II. V józe jsme se naučili nové pozice a zároveň ukázali Míše vše, co už umíme. Oslavili jsme další pastelkový svátek - "Svátek stromů" - venku jsme měřili obvody stromů, dozvěděli jsme se o nich něco nového a pomocí frotáže jsme přenesli listy a kůru na papír. Také jsme vyráběli dárky ke dni matek - ale to už maminky dávno vědí. Na fotografie z našich činností se můžete podívat na zspodoli.rajce.idnes.cz/2017_2018_-_Kveten_v_SD/

Mobilní planetárium - ve čtvrtek 10. 5. 2018 vyrostla v naší tělocvičně obrovská kopule, uvnitř které se děti z MŠ a ZŠ dozvěděly spoustu nových informací o vesmíru i o mikrosvětě. Stokorunové vstupné za každého žáka ZŠ bylo uhrazeno z peněz získaných sběrem papíru.

DUBEN V ŠD - Počasí nám v dubnu přálo, a proto jsme často pobývali na zahradě nebo hřišti, kde jsme hráli různé hry. Vyráběli jsme krokodýla, šperkovnici pro maminky, šperky ze smršťovací fólie, ryby z papírových talířků a jiné zajímavé věci. Během herní dílny jsme hráli různé hry, povídali si o pranostikách, hledali rozdíly a vyplňovali pracovní listy. Také jsme oslavili další pastelkový svátek "Zlaté ručičky." Více uvidíte na našich fotografiích. 

PRIMA DEN - Ve čtvrtek 26. 4. 2018 jsme si opravdu užívali. Dopoledne jsme vyrazili na Den bezpečnosti do Čáslavi. Uchvátily nás historické traktory, s napětím jsme sledovali policejní psy v akci a ukázky práce záchranných složek. Mnozí si vyzkoušeli jízdu na motorce a prověřili své znalosti v oblasti dopravní výchovy. Nechyběl ani závěrečný útok na stánek se suvenýry.

Odpoledne patřilo čarodějné předpremiéře. Pro malé čaroděje a čarodějnice byly připravené soutěže se sladkými odměnami. Své dospěláky nenechal nikdo v klidu odpočívat, a proto si i oni vyzkoušeli prolézat pavučinou, tandemový let na koštěti, netopýří kuželky nebo třeba pavoučí závody. Došlo také na kreativní koutek, tam se ale realizovaly hlavně maminky, protože děti si nemohly nechat ujít oblíbené fotbalové utkání. Celý prima den jsme zakončili opékáním buřtíků. foto zde

BŘEZEN V ŠD - V březnu jsme se školní družinou oslavili další pastelkový svátek - Svátek hudby, zazpívali jsme si a zopakovali tance, které jsme se již naučili. Během herní dílny jsme si vyzkoušeli nové hry - Take it easy, Ubongo, hledali jsme rozdíly v obrázcích, stíny rybiček... O józe jsme sami předcvičovali ostatním. Vyráběli jsme slepičky, vajíčka, zajíčky, kohouta, povídali si o Velikonocích a chodili na procházky. Vyzdobili jsme si okna družiny. Více se o činnostech dozvíte z našich fotografií

Pohádková škola - V pondělí 12. března se ZŠ v Bílém Podolí přeměnila na pohádkovou školu. Na čtyřčlennou skupinku předškoláků čekali kamarádi z prvního ročníku, aby se společně pustili do připravených úkolů - počítání s Krtečkem, Škubánkova první hláska, dílna Bořka stavitele, kreslení s včelkou Májou, pátrání s Sherlockem Holmesem, překážková dráha s lenochodem Sidem a v neposlední řadě také pohádkový A-Z kvíz. Na celé klání bedlivě dohlížel hlavní pirát spolu s makovou panenkou, Sněhurkou a čarodějnicí. Za své snažení dostal čtyřlístek návštěvníků sladkou odměnu, dáreček od starších školáků a pohádkové vysvědčení se samými jedničkami. Pohádková výprava doprovodila budoucí prvňáčky zpátky do školky a udělala tak tečku za kouzelným půldnem. Podívejte se s námi.

ÚNOR V ŠD - V únoru nám počasí přálo, proto jsme hodně času trávili na hřišti nebo na procházce. Oslavili jsme další pastelkový svátek - "Svátek řeči" tím, že jsme se naučili jazykolamy a za ně získali pastelky do naší celoroční hry. Uspořádali jsme karneval na téma "Hradní strašidla", vyrobili si masky, soutěžili v tělocvičně a díky tomu získali další pastelky. Také jsme hráli divadlo - vytvořili jsme si kulisy a dobře se při hraní bavili. Celý měsíc jsme hráli různé hry, četli pohádky a stavěli ze stavebnic. Na fotografie z našich činností se můžete podívat sem.

LEDEN V ŠD - V lednu jsme si ve školní družině povídali o tom, co jsme dostali pod stromeček, jak slavíme Tři krále a jaké známe zimní sporty. Vyrobili jsme lojové koule pro ptáčky, ty jsme pak rozvěsili na stromy po vesnici, na školní zahradě a v lese. Oslavili jsme další pastelkový svátek - svátek tance. Naučili jsme se mazurku, ptačí tanec a ploužák. Chodili jsme do tělocvičny a ven, hráli jsme různé nové hry - např. Rummy a soutěžili jsme v páce. Nejlepší z děvčat byla Deniska a z kluků vyhrál Kuba M. Vyrobili jsme zimní město z krabiček, ptáčka v kleci, novoročenky a postavili model Titaniku ze stavebnice Seva. Více se dozvíte z našich fotografií.

Tematické vyučování - Předprázdninový čtvrtek jsme si výuku zpříjemnili vědomostními soutěžemi, hrami a aktivitami, které spojovalo zajímavé téma LIDSKÉ TĚLO. Využili jsme moc hezky připravené pracovní listy z portálu Inkluzivní škola, prošli jsme několika koly A-Z kvízu, skládali a popisovali jsme molitanovou kostru, vyhledávali informace,... Abychom si lépe dokázali představit části těla ukryté pod kůží, využili jsme moc pěkné názorné pomůcky, které na ukázku přinesli sourozenci Brožovi. Námět lidské tělo zasáhlo také do českého jazyka, kde nás nejvíc bavily hry se slovy a písmeny. Nevynechali jsme ani anglický jazyk, v rámci kterého jsme vytvářeli tematický slovníček pojmů. Po celé dopoledne jsme střádali body pro svůj tým. Byl to napínavý souboj až do úplného závěru. Z vítězství se nakonec radoval dívčí tým s jednou chlapeckou posilou. Gratulace ale patří všem za vynaložené úsilí, snahu a výslednou práci. Fotografie uvidíte zde.

Závěr kalendářního roku neprobíhal zcela podle plánů. Navštívily nás neštovice a kvůli vysoké absenci jsme museli mnohé tradiční prosincové aktivity zrušit nebo odložit. Dílnu s rodiči budeme směřovat před Velikonoce, zpívání koled v kostele v Bílém Podolí proběhlo až 4. 1. 2018 a poskytlo návštěvníkům krátké ohlédnutí za pohodovými vánočními svátky. Navzdory nízkému počtu žáků jsme si ale neodpustili pečení vánočního cukroví a pochopitelně dárkování. Zde nabízíme malé kukátko za zdi naší školy. 

PROSINEC V ŠD - Prosinec byl věnován přípravám na Vánoce. Vyzdobili jsme si okna družiny a školy, chodili cvičit jógu a sportovat do tělocvičny, hráli různé hry (třeba turnaj v Člověče, nezlob se!) a slavili další pastelkový svátek - Svátek knihy a předčítání. Přinesli jsme si svou oblíbenou knihu, seznámili ostatní s jejím obsahem a přečetli z ní úryvek. Počasí nám přálo, proto jsme chodili ven na procházky a poslední den školy jsme v lese nechali krmení pro zvířátka. Na fotografiích můžete vidět, jak se nám v družině daří.

LISTOPAD V ŠD - V listopadu jsme si povídali o zdraví, zdravém životním stylu a o tom, jak trávit volný čas. Zároveň jsme se dozvěděli, jak to vypadá u lékaře, co je v lékárničce a jaké je naše tělo na rentgenovém snímku. Pracovali jsme s obvazy a vyzkoušeli si, jak ovázat např. řeznou ránu. Cvičili jsme nové pozice v józe a hráli různé hry v tělocvičně i družině. Vyráběli jsme šneky, sovy, tučňáky a také čerta, Mikuláše a anděla. Obkreslovali jsme, malovali, modelovali, hráli stolní hry a také pokračovali ve společném čtení.  

ŘÍJEN V ŠD - V říjnu jsme pokračovali ve čtení knihy "Ztraceni v rudolfinské Praze", která nás přenesla do 16. století a spolu s hlavními hrdiny Klárkou a Kubou zažíváme nová dobrodružství a luštíme zajímavé hádanky, abychom věděli, na které straně v knize pokračovat. Počasí nám v říjnu přálo, proto jsme trávili čas i venku na školním hřišti a zahradě. Slavili jsme druhý pastelkový svátek - Svátek barev (Trikolora) a do školy jsme přišli oblečeni pouze do barev státní vlajky. Vyráběli jsme zvířátka z kaštanů, podzimně vyzdobili okna, povídali si o podzimu a učili se básničku "Budulínek smlouvá", za kterou dostáváme pastelku do naší celoroční soutěže. Jak se máme v družině, můžete vidět na našich fotografiích.

SBĚR PAPÍRU - ve středu 11. 10. 2017 zastavil před školou nákladní automobil firmy S-firma a čekal zde na balíky starého papíru, novin nebo kartonu, které doma poctivě hromadila většina rodin našich žáků. Opět se podařila naplnit téměř celá korba. Společnými silami se nám podařilo odevzdat do sběru 380 kg papíru (starých novin, letáků, časopisů) a rovných 1000 kg kartonu. Do kasičky na školní akce nebo pomůcky pro žáky přibylo přes 1300 Kč! Všem zúčastněným moc děkujeme.už teď se můžete začít připravovat na další svoz, který bude v lednu 2018.

ZÁŘÍ V ŠD - Během září jsme se všichni seznámili s novými spolužáky, s družinou a jejími pravidly, které máme dodržovat. Hráli jsme různé hry, kreslili obrázky k pohádkám a povídali si, kde všude jsme byli o prázdninách a jaké památky jsme navštívili. Účastnili jsme se prvního pastelkového svátku "MIXHER", díky kterému jsme mohli získat za odměnu pastelky (v podobě lístku), které na konci roku vyměníme za ceny. Jak se v družině máme, můžete vidět na našich fotografiích

CVIČENÍ V PŘÍRODĚ - v pátek 22. 9. 2017 žáci vyrazili na cvičení v přírodě. Aktovky s učením pro tento den nahradily batůžky se svačinou, pitím a pláštěnkou. Jak jsme putovali do nedalekého lesa a co jsme tam dělali, uvidíte na fotkách právě tady.

Zápis z třídní schůzky ze dne 7. 9. 2017 najdete zde.