ve školním roce 2015/2016 proběhlo ...
.

TUR-ŠKOLA V ZAHRADĚ - 27. - 29. 6. 2016 - 3 dny plné peší turistiky, turistických a topografických značek, her, zážitků, zkušeností, Mapáčků a hlavně dobré nálady a kamarádů. Foto zde a více informací v médiích, např. tady.

NOČNÍ CESTA ZA KLÍČEM OD ŠKOLY - Škola patřila v pátek v noci předškolákům. Více zde.

ŠKOLNÍ DRUŽINA S PŘEDSTIHEM OSLAVILA KONEC ŠKOLNÍHO ROKU - Ve čtvrtek 16. 6. 2016 se školní družina nevyprázdnila o půl čtvrté jako každý jiný den. Napětí a očekávání doplňovalo pracovní úsilí většiny žáčků. Pozdní odpoledne měli trávit jako herci a zpěváci. Na zahradní oslavu pozvali rodiče, pro které společně s paní vychovatelkou připravili divadelní představení Červená Karkulka a pásmo písní. Kromě uměleckého zážitku na rodiče čekal také kulinářský v podobě osvěžujícího občerstvení, které také přichystaly šikovné ruce žáků a paní vychovatelky. Všichni budou ještě dlouho vzpomínat na příjemné odpoledne. Na fotky se můžete podívat právě tady.

SBĚR PAPÍRU - Po delší době se naše škola zapojila do sběru papíru. Ke spolupráci jsme zvolili S-firmu, s.r.o. a její provozovnu v Kutné Hoře, která zaměstnává lidi s handicapem.

Téměř všichni žáci zapojili celou rodinu. Nejvíce se podílela rodina Anh Khoa Trana, prostě Olivera, ze druhého ročníku. Jim, ale také všem ostatním patří opravdu VELKÝ DÍK. Společnými silami se nám podařilo do sběrného dvora poslat 1200 kg papíru a utržili jsme 1435,- Kč. Část výtěžku bude použita jako příspěvek na odměny na brzkou TUR-školu v zahradě a zbývající obnos bude ponechán na školní akce v následujícím školním roce.

Vzhledem k poptávce už je stanoveno datum dalšího sběru - a to 21. 9. 2016. TĚŠÍME SE NA DALŠÍ SPOLEČNÉ "PAPÍROVÁNÍ" foto zde

Školní výlet 3. 6. 2016 - V 7,30 nás naložil autobus před školou a společně s dětmi z MŠ nás dovezl do Hulic nedaleko Zruče nad Sázavou. Nejprve jsme se byli podívat ve Vodním domě, kde na nás čekal interaktivní program. úžasná expozice, kde jsme si mohli leccos osahat, viděli jsme krmení raků, vyráběli jsme mraky,... Nejvíc se nám ale líbilo venku při hrátkách s vodou. Jen škoda, že počasí nám příliš nepřálo. Další místo, které jsme navštívili byl Včelí svět. Tam jsme se pro změnu dozvěděli spoustu zajímavých informací o životě včely, proletěli jsme se obřím včelím úlem nebo jsme si vyrobili svíčku. Samozřejmě jsme si také nezapomněli koupit něco na památku a posilněni obědem od maminek jsme vyrazili zpět do Bílého Podolí. Jak jsme si náš výlet užili se můžete podívat právě tady.

ŽEHUŠICKÝ POHÁR - Na dnešní den se všichni těšili. Sice jsme tentokrát neočekávali žádné velké úspěchy a navíc nás ráno překvapil přízemní mrazík, ale chtěli jsme si ten den prostě užít. A podařilo se! Téměř všichni žáci si vyzkoušeli alespoň jednu disciplínu. Ti co nezávodili, dělali asistenty - dohlíželi na skupinky závodníků, drželi jim kromě přebytečných bund hlavně palce, zkrátka byli neodmyslitelnou součástí naší výpravy. Počasí se umoudřilo a sluníčko nám posvítilo na zlatou medaili Michalky Přeučilové za hod plným míčem (4,04m).

JEŠTĚ JEDNOU MOC GRATULUJEME!

1. m. - Michaela Přeučilová -hod plným míčem (405)
4. m. - Žaneta Brožová - hod plným míčem (383)
6. m. - Jakub Brož - kriket (32,09)
7. m. - Kristýna Hudcová - dálka (295)

           Pavel Volenec - 60 m (10,31)

           Petr Procházka - hod plným míčem (354)

8. m. - Jan Novák - hod plným míčem (352)

11. m. - Kristýna Hudcová - 300 m (70,11)

12. m. - Lenka Adamcová - 50 m (9,75)
            Petr Procházka - 50 m (9,34)
13. m. - Andrea Sedláčková - dálka (249)
            Adéla Černovská - dálka z místa odr. (142)
            Pavel Volenec - 300 m (69,22)
            Tomáš Kuchyňka - dálka (297)
14. m. - Jakub Brož - dálka (289)
15. m. - Tomáš Kuchyňka - kriket (20,51)
16. m. - Michal Ševčík - 300 m (74,57)

17. m. - Josef Dušek - dálka z místa odrazu (138)
18. m. - Jaroslav Teplý - 50 m (9,64)
19. m. - Anna Brtníková - dálka (203)
            Andrea Sedláčková - 60 m (14,03)
20. m. - Adéla Černovská - 50 m (10,68)
             Dominik Hrubec - hod plným míčem (282)
             Lenka Adamcová - dálka z místa odr. (130)
21. m. - Jan Hudec - dálka z místa odrazu (129)
22. m. - Michal Brož - dálka z místa odrazu (126)
24. m. - Andrea Machková - hod plným míč. (260)

25. m. - Jan Hudec - 50 m (10,32)

VŠICHNI SI ZASLOUŽÍ VELIKOU POCHVALU!

Fotky najdete ve fotogalerii


DEN BEZPEČNOSTI - dnes 14. 4. jsme se vydali na návštěvu Národního zemědělského muzea v Čáslavi. Otevřené výstavní haly zajímaly především chlapce, kteří obdivovali historické traktory nebo kombajny. Hlavní náplní celého dopoledne byla ale ukázka práce složek Integrovaného záchranného systému. A tak jsme za ne příliš vlídného počasí sledovali práci policejního psa, záchrannou akci sanitky a ošetření amputované ruky, zásah policistů na demonstraci a především záchranu osob z výškové budovy pomocí vrtulníku. Zajímavý a také zábavný byl i doprovodný program - zkoušeli jsme si resuscitaci, jízdu na motorce díky trenažéru, kreslili jsme obrázky do soutěže a velmi zblízka si prohlédli výstroj a vozidla všech záchranných složek. Ochutnávku z dnešnního dopoledne najdete zde.  

PÍSNIČKA ZA 2 ŠESTÁKY - zde se můžete podívat na video z divadelního představení a tady je ještě jedno. 

PŘEDŠKOLÁCI - Již druhou březnovou návštěvu ve škole dnes absolvovali předškoláci. Kvůli nemoci přišli jen čtyři, ale i přesto to bylo opět zábavné odpoledne plné úkolů a hravého učení. No podívejte se sami. 

Březen ve školní družině - děti se tento měsíc připravují na "vítání jara". Tvoří závěsné dekorace, malují jarní květiny, zpívají a přednášejí básně s jarní tematikou. Nechybí ani dramatizace. Malí konstruktéři si dali záležet a předvedli svůj nový model automobilu. 15. 3. si odpoledne ve školní družině zpestřili pěveckou soutěží, při které si děti vyzkoušely nejen zpěv, ale i tanec a jejich snažení bylo sladce odměněno. "Tak jaro, nenech nás dlouho čekat!" Vstup do galerie. 

DVOJNÍCI - Žáci se vrhli na zkrášlování třídy na volnočasové aktivity. Minulý týden začali s tvorbou svých dvojníků předškoláci, kteří byli ve čtvrtek na své tradiční návštěvě ve škole. A aby jim na zdech učebny nebylo smutno, přiložili také školáci ruce k dílu. Všichni kreslení žáci nejsou ještě hotoví, ale již nyní je to úžasná podívaná. No řekněte sami ... 

Plavání - Plavecký výcvik je za námi. Bazénové vlny nikoho nepohltili. Všichni plaváčci byli moc šikovní a udělali veliké pokroky. Plavecký bezén v Kutné Hoře nás přivítá zase za rok. Chcete se podívat, jak se nám dařilo? Můžete - právě tady

MASOPUST VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ - Masopust nebo-li šibřinky, fašank je spjat s hodováním, veselím a maškarním průvodem. 23. února zavítal i k nám do školní družiny. Odpoledne jsme si zpříjemnili vyprávěním, scénkami a soutěžemi v maskách, které si děti vlastnoručně vyrobily. Na závěr bylo také pohoštění a malé odměny. Dětem se masopustní odpoledne moc líbilo a všichni už se těšíme na příští. Podívejte se na naše masky. 


ZA TAJEMSTVÍM TITANIKU - Na začátku bylo vyprávění dvou páťáků, kteří navštívili světovou výstavu Titanik v Praze. Když už Titanik doplul do Prahy, proč by nemohl až k nám do Bílého Podolí? A tak jsme se vydali na dvoudenní plavbu za poznáním. Sbírali jsme informace - shlédli jsme dva dokumenty, společně si přečetli text a vyhledávali a vysvětlovali neznámá slova. Ani na matematiku jsme nezapomněli - počítali jsme například obvod a obsah pomyslného obdélníkového půdorysu lodi, délku stavby a plavby. Hráli jsme si s obrázky a tvořili časovou osu plavby Titaniku. Nově získané informace jsme neustále doplňovali do pojmových map a naši paměť jsme prověřovali při vyplňování pracovních listů. Na závěr našeho putování přiložil každý ruku k dílu a společnými silami jsme kromě papírových modelů vylovených předmětů postavili z ruliček od toaletního papíru zmenšeninu Titaniku. Jako vzpomínku obdržel každý cestující palubní lístek s nejdůležitějšími informacemi o zaoceánském parníku. Poplujte s námi v naší fotogalerii zde. 


Zápis do 1. ročníku - Dne 18. ledna do naší školy zavítali předškoláci. Nebyli tu poprvé. Od září sem chodí pravidelně, aby si se svojí budoucí paní učitelkou hráli a povídali, zkrátka aby se lépe poznali. Ale tentokrát to bylo jiné, přišli, aby všem ukázali, co všechno už se naučili. Byla toho spousta - povídali, recitovali nebo zpívali, kreslili, počítali, navlékali,... Za svoje úsilí si odnesli dárečky od svých budoucích spolužáků a se spokojenými rodiči odcházeli domů. Na fotografie se můžete podívat tady


Zpívání v kostele - Dne 18. prosince se ve tři čtvrtě na 5 začaly před školou objevovat hloučky do šál a čepic zahalených nervózních dětí. Natěšení rodiče, prarodiče, přátelé nebo jen sousedé si přišli poslechnout, co školáci a školkáčci celý měsíc trénovali. Místní kostel sv. Václava nebyl tentokrát úplně plný. Děti také nebyly v plném počtu, ale celkový dojem to nenarušilo. Dvě desítky známých i méně známých koled zněly prochladlou tajemně osvícenou místností. Adventní vystoupení vrcholilo a při vánoční písni Haleluja v podání malých zpěváčků mnoho přihlížejících otíralo oči zvlhlé dojetím. Slavnostní podvečer zakončil několika slovy starosta obce a všichni se rozešli do svých domovů. Fotografie naleznete zde.


Vánoční dílna - Bylo 15. prosince 16 hodin a ve škole se opět rozsvítilo. Žáci se tentokrát vraceli i se svými rodiči a sourozenci. Již třetí rok jsme se v tomto předvánočním období sešli ke společnému tvoření a vyrábění. Tentokrát bylo hlavním cílem zkrotit drátky a neposedné korálky. Počáteční obavy se záhy rozplynuly a rodinné klany se vrhly do vytváření vánočních ozdob. Po dvou hodinách už na lavicích ležely hotové výrobky rozličných tvarů. Už stačilo jen vydrhnout ruce od černého drátku a všichni se mohli s chutí pustit do vánočního cukroví, které žáci předchozí den upekli. Toto příjemné odpoledne bude všem připomínat drátkovaná ozdoba, kterou si každý odnesl domů. Na fotografie se podívejte zde.


Pečení vánočního cukroví - V pondělí 14. prosince bylo všechno jinak. Ve školních batozích jste mohli najít místo učení vykrajovátka, váleček nebo misku. Běžné oblečení zakryly zástěry a místo po ročnících se žáci rozdělili do pěti pracovních skupinek. Už ví, co je čeká. V uplynulých dnech si našli recepty, spočítali a připravili nákupní seznam a rozdělili si úkoly. Dnes už je čeká to příjemnější - upéct vánoční cukroví. Obvyklé klání s písmenky nebo čísly vystřídalo zápolení s moukou a vajíčky. Připravené tácky se ale brzy naplnily a malí pekaři si mohli se spokojeným výrazem prohlížet dozlatova upečené perníčky, vanilkovým cukrem provoněné rohlíčky, sněhobílé kokosové kuličky různých velikostí nebo marmeládou promazené linecké cukroví. Jen s ochutnávkou museli všichni ještě počkat do následujícího dne, kdy se do napečených dobrot pustí společně se svými rodiči v rámci odpoledního tvoření.  Na jejich snažení se můžete podívat zde


Projektový den "Ježek" - Blíží se zima a některá zvířátka se chystají ulehnout k zimnímu spánku. Jeden z nejznámějších zástupců je bezpochyby ježek a ten se také stal středobodem projektového dne 16. listopadu. Ve skupinách jsme dávali dohromady pojmové mapy. Každý o ježkovi věděl něco. Další informace jsme získávali z dostupných médií. Vzpomínali jsme, ve kterých pohádkách vystupoval ježek, vyplňovali jsme pracovní listy, abychom si zapamatovali co nejvíce nových poznatků. Také přišla řada na šikovné ruce. Z přinesených polystyrenových koulí a kuželů a nasbíraných šišek a jiných drobných přírodnin jsme si pomocí drátků a tavné pistole vyráběli nádherné ježky, které jistě ozdobí každý okenní parapet nebo podzimní zahradu.  Zde se můžete podívat, jak se nám dařilo.


ZOO Chleby - Trochu netradičně jsme vyrazili na školní výlet na začátku školního roku. Energetická společnost totiž nahlásila na 5. října odstávku dodávky elektrického proudu a tak jsme se vyrazili na cestu. Autobus zastavil u nenápadného vstupu do malé zoologické zahrady. Čas do otevírací doby všichni využili ke svačení. S plnými žaludky jsme se vydali zdolat bludiště mezi klecemi a výběhy tamějších převážně čtyřnohých obyvatelů. Největší úspěch měly podle očekávání opice a kozy. Po projití starší části na nás za silnicí čekala ta novější. Vůbec nevadilo, že ještě není  dodělaná. Prohlédli jsme si velbloudy, odhodili batohy a vrhli jsme se na lanové překážky, věže, prolézačky a houpačky. V mnohých chvílích to vypadalo, že jsme ledacos okoukali od opic a tak měli ti dospěláci, co nás mají na starost, plné ruce práce, aby nás uhlídali. Už jako spořádané dětí nás naložili do autobusu a odvezli zpátky ke škole, kde už na nás čekali rodiče. Podívejte se i vy, jak jsme se měli - zde


Cvičení v přírodě - Dne 18. září žáci vyměnili školní tašky za batohy se svačinou a sváteční oblečení za pohodlné sportovní. Opustili školní lavice a vydali se ze vsi ven. Cestou plnili úkoly, jednotlivě i v týmech prokazovali znalosti o přírodě, poznávali stromy, keře a živočichy. Již v průběhu putování ti starší tušili, kde asi bude cíl jejich cesty a po půl druhé hodině se jejich očekávání naplnilo. Uvítala je Vlčí skála, která jako magnet láká svými velkými balvany k prolézání a ukrývání. Po svačině a chvilce odpočinku se vrhli do sběru šišek a jiných přírodnin a skládali co nejdelší slovo. Cestou zpátky na ně čekalo ještě pár úkolů. Největším zážitkem ale byla velká travní bitva s učitelkami. Zbytků "střeliva" se zbavovali všichni zúčastnění ještě ve škole. Den s přírodou jak má být. Fotografie si můžete prohlédnout zde